Naj bo vaša prehrana med nosečnostjo zdrava
| Članek je bil prebran 559 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Tesna vez med bodočo mamico in detetom se splete še pred rojstvom. Otrok dobi samo tisto, kar zaužije mati. Ravno zato osebni zdravniki, ginekologi in babice poudarjajo pomen pravilne prehrane bodoče mamice. V t. i. šoli za starše bodoče starše izobražujejo tudi o pomenu zdrave prehrane matere za razvoj otroka.

Svetuje se izbor raznolike in uravnotežene prehrane, bogate z beljakovinami, minerali in vitamini[1]. Zdravju so lahko koristna tudi prehranska dopolnila z dodanimi beljakovinami, minerali, maščobami, antioksidanti in vitamini.[2]

Zakaj je prehrana mamice tako pomembna za zdrav razvoj otroka?

Vse, kar mamica zaužije, lahko vpliva tudi na otroka. Hrana lahko vpliva na zdravje njegovih zob, na inteligenco in tudi na razvoj otrokovega imunskega sistema . Mamina črevesna mikrobiota (oziroma črevesna mikroflora) vpliva na poselitev oz. kolonizacijo otrokovega črevesja z bakterijami.[3] Funkcija zdrave, uravnotežene  mikrobiote je enako pomembna kot dejavnosti drugih organov v našem telesu in zato nanjo gledamo kot na še en organ oz. rečemo, da je naš »virtualen organ«.[4]  Ima zelo pomembno vlogo pri razgradnji hrane, zavira razmnoževanje škodljivih oz. patogenih mikroorganizmov in pomaga pri ohranjanju zdravega počutja. Kar mati zaužije in poje tako posredno vpliva na razvoj in zdravje nerojenega otroka, in seveda tudi na sestavo njenega mleka, ki predstavlja dojenčkovo prvo hrano.[5] Pomen uravnotežene prehrane bodoče mamice že pred in nato med samo nosečnostjo je zato ključnega pomena.

Zakaj in kdaj poseči po probiotikih?

Ob osnovni hrani nosečnice velikokrat posežejo tudi po raznih dopolnilih in dodatkih,[6] namen katerih je zagotavljati osnovna hranila in krepiti zdravje. Med dopolnila prištevamo tudi mlečnokislinske bakterije in probiotike (kot na primer Linex). Probiotiki imajo blagodejen učinek na zdravje[7] saj lahko izboljšajo funkcije črevesne sluznice, zmanjšujejo napihnjenost in bolečine v trebuhu, preprečujejo in zdravijo okužbe. Probiotiki in mlečnokislinske bakterije imajo sposobnost sintetizirati encime, aminokisline, vitamine … Raziskave tudi kažejo, da je raba »pravih« probiotikov v nosečnosti povezana s preprečevanjem nekaterih težav v nosečnosti, kot so povišan krvni tlak, sladkorna bolezen, vaginalna vnetja, lahko pa vpliva tudi na razvoj posteljice, rast zarodka, težo matere in otroka in preprečuje razvoj alergij pri otrocih.[8] Če se spopadate s katero od zgoraj omenjenih nosečniških tegob, preizkusite tudi probiotik Linex Forte ali Linex Linbi. Lahko ga jemljete tudi preventivno, z namenom varovanja zdravja dojenčka (koristne bakterije spodbujajo razvoj imunskega sistema,[9] zmanjšuje se tveganje za nastanek atopičnega dermatitisa …).[10]

Kakšni hrani se je med nosečnostjo treba izogibati?

Nosečnost ne pomeni diete, vendar pa je treba poskrbeti, da bo prehrana med nosečnostjo raznolika in sestavljena iz pravilnega ramerja med ogljikovimi hidrati , maščobami,in beljakovinami . Izogibati se je treba pretiranim vnosom živil iz ene od teh skupin, alkoholu, kavi (le ena skodelica na dan), pravemu čaju, sladkanim in gaziranim pijačam, sladicam, maslu, solatnim prelivom … [11] Ne smemo pozabiti tudi na vitamine in minerale.

[1] http://www.nijz.si/sites/www.nijz.si/files/publikacije-datoteke/lahko_jem_v_nosecnosti.pdf

[2] Kekec, M. 2015, Uživanje probiotikov med nosečnicami in doječimi materami v Sloveniji. Dipl.delo Ljubljana, Univ. v Ljubljani, Biotehnična fakulteta, Oddelek za živilstvo, 2015.

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21543533

[4] https://sl.wikipedia.org/wiki/%C4%8Crevesna_flora

[5] Kekec, M. 2015, Uživanje probiotikov med nosečnicami in doječimi materami v Sloveniji. Dipl.delo Ljubljana, Univ. v Ljubljani, Biotehnična fakulteta, Oddelek za živilstvo, 2015.

[6] https://med.over.net/forum5/viewtopic.php?t=4284304

[7] https://sl.wikipedia.org/wiki/Probiotik

[8] Gomez Arango in sod. 2015).

[9] Azad M, et al. BMJ. 2013;347: f6471

[10] Rautava S. et al. J Allergy Clin Immunol 2002; 109: 119–21.

[11] https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/healthy-pregnancy-diet/

© 03. 05. 2025 - Valmarin.si. Oglaševanje.