VPS gostovanje pomeni gostovanje na virtualnem strežniku. Sama končnica VPS pomeni »virtual private server« oziroma po slovensko virtualni privatni strežnik. Verjetno se večina najprej vpraša, zakaj odločitev za virtualni strežnik?
Dejansko ima virtualni strežnik v osnovi precej podobne zmogljivosti in podoben način uporabe kakor fizični strežnik. Vendarle pa je virtualni strežnik primeren tudi za bolj napredne uporabnike, ki želijo od svojega strežnika več in ki za svoje delo ali projekte potrebujejo več moči in boljši nadzor. Prednost virtualnega strežnika je tudi, da lahko uporabnik izbira med različnimi operacijskimi sistemi. Večina se pred odločitvijo za VPS gostovanje seveda vpraša, zakaj sploh izbrati tovrsten način gostovanja. Najprej je velika prednost VPS strežnika ta, da uporabniku nudi precej več svobode pri njegovem delu. VPS strežnik je tako virtualen strežnik, ki samostojno deluje znotraj fizičnega strežnika. Čeprav gre za virtualen strežnik, ga zaznamuje vsa funkcionalnost fizičnega strežnika. Na vprašanje, kdaj torej izbrati VPS gostovanje, je najbolj preprosto odgovoriti z vašimi potrebami – če so le-te večje in zahtevnejše, potem je VPS gostovanje pravo za vas. V poštev pride tudi za velike spletne portale in aplikacije. Nekateri se za tovrstne strežnike odločajo tudi zato, ker nudijo svojim uporabnikom popolno kontrolo nad samim izborom nameščene programske opreme. Prednost VPS gostovanja je gotovo tudi to, da lahko izbirate med posameznimi operacijskimi sistemi.
VPS strežniki veljajo za varne in zanesljive. Zavarovani so s programskimi in strojnimi rešitvami, ki jamčijo za njihovo nemoteno delovanje. Izbira seveda na koncu še vedno ostaja vaša, najbolje pa je, da se za takšen ali drugačen način gostovanja v prvi vrsti odločate na podlagi svojih potreb.