Ali vaša hiša že ima izolacijo?
| Članek je bil prebran 615 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Jasno, vsaka hiša ima fasado. Toplotne izolacije pa nima čisto vsaka. Generacijo, dve nazaj se o toplotni izolaciji niti ni govorilo, oziroma so samo v pritličju zunanjo steno obložili s kamnom, da je služil kot dodatna izolacija in da je še okrasil hišo. Ali pa so v notranjosti stene oblekli v les ali kakšen drug material, ki je služil kot notranja toplotna izolacija. V zadnjem času pa se vse te nepremičnine iz 50., 60., 70., let odločajo za prenove fasad in v sklopu tega tudi za polaganje toplotne izolacije.

A za kako debelo izolacijo se odločiti?

Strokovnjaki oz. proizvajalci fasadnih sistemov poudarjajo, da se v primeru masivne gradnje iz opeke, kamna ali betona in tudi pri običajni montažni gradnji lahko uporabi katerakoli vrsta toplotne izolacije. Pri t.im. difuzijskih odprtih sistemih gradnje (npr. montažne hiše brez parne ovire) pa je potrebno izbrati paroprepustno toplotno izolacijo.

V nasprotju s splošno razširjenim mnenjem, da na izolativnost materiala vpliva tudi cena pa strokovnjaki pravijo ravno nasprotno. Pri izolacijskih materialih ni toliko pomembna debelina izolacije kot izolativne lastnosti materiala. Če je nek material izredno toplotno izolativen pomeni, da se lahko odločite za tanjšo plast izolacije. Slednje prihrani prostor in ohranja enako osvetljenost prostora.

Če nekdo išče najbolj energetsko učinkovit material pri najmanjši debelini se priporoča bakelitno toplotno izolacijo. Najcenejši je zagotovo EPS. Če pa se želi predvsem to, da fasada resnično traja je potemtakem najboljša izbira perforirani EPS. Če gre za leseno hišo oz. hišo kjer je lesena konstrukcija iz lesa je najboljše, da je iz takšnega materiala tudi sama izolacija (in sicer iz lesnih vlaknenk).

Cene izolacije?

Za ureditev izolacije lahko pridobite tudi sredstva Ekosklada, a samo, če so izpolnjeni pogoji o minimalni debelini in toplotni prevodnosti.

Bo nov sloj izolacije preprečil vlago v stanovanju?

Vlage se vsi bojimo, saj ni ne estetska, ne higienska in niti ne zdrava. A kaj povzroča vlago? Po eni strani vlaga nastane zaradi premajhnega zračenja, previsoke vlage v stanovanju, po drugi pa tudi zaradi manka sloja izolacije na fasadi in zaradi nepravilno nameščenih toplotnih – ogrevalnih teles v stanovanju, in posledično, neogrevanih zunanjih (izpostavljenih) sten. Rešitev predstavlja sanacija in toplotna izolacija toplotnih mostov.

Starejše nepremičnine: izolacija da ali ne?

Odločitev je vaša. A dejstvo je, da se skozi stene izgublja tudi do polovica energije in toplote iz notranjosti. Ker je energija za ogrevanje in hlajenje vedno dražja, se splača premisliti o investiciji za izolacijo fasade. Pri tem ni odveč niti kvalitetno stavbno pohištvo, ki prav tako prispeva svoje k toplotnemu ovoju okoli vašega doma. Več informacij o kvalitetnih oknih in vratih pridobite v tem članku.

© 02. 05. 2025 - Valmarin.si. Oglaševanje.