Kako poteka delo policista?
| Članek je bil prebran 766 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Delo policista je delo, ki zahteva končano vsaj srednješolsko strokovno izobrazbo, pogoj za opravljanje poklica pa je nadaljnje leto in pol trajajoče usposabljanje na Policijski akademiji. Večina ob delu policista pomisli na področje prometne varnosti in res je velik del policije ravno zagotavljanje varnosti v prometu. Poleg tega policisti delajo še na področju mejnih zadev in na področju policijskih zadev. Delo policista običajno večina državljanov jemlje za povsem samoumevno, nekoliko bolj pa postanemo pozorni nanj v raznih ekstremnih razmerah (npr. pri nedavni begunski krizi).

delo policistaKakšne so delovne naloge policista?

Policisti opravljajo precej raznovrstne delovne naloge, kar pomeni, da ne gre za statičen poklic v pisarni za računalnikom, ampak je delo policista zelo dinamično. Delo je lahko tudi nevarno, saj policisti skrbijo tudi za varovanje življenj in se borijo zoper različne storilce kaznivih dejanj. Pri nas je sicer težkih kaznivih dejanj manj kakor v tujini (serijski poboji, ipd.), toda v zadnjih letih se policisti tudi pri nas soočajo z različnimi, razmeroma težkimi kaznivimi dejanji. Pri veliki večini tovrstnih dejanj gre za umore in nasilje v družini. Osnovne delovne naloge policista so varovanje življenja, varnosti in premoženja prebivalcev neke države. Policisti skrbijo tudi za preprečevanje raznih kaznivih dejanj, v njihovi domeni pa je tudi raziskovanje kaznivih dejanj in prijemanje odgovornih storilcev. Med osnovne delovne naloge se uvršča tudi urejanje prometa, vršenje nadzora na vseh javnih cestah in skrb za prometno varnost vseh udeležencev v prometu. Policiste vidimo tui pri varovanju določenih objektov, pri kontroliranju državne meje, pri ogledu prometnih nesreč, itd. Na njih se obrnemo, ko gre za ohranjanje javnega redu in miru, prav tako pa so oni tisti, ki varujejo razne javne shode ali prireditve. Med delovnimi nalogami policista je tudi preprečevanje uničevanja in varovanje naravnega okolja. Pogosto se policiste vključi tudi v akcije pri odpravljanju posledic naravnih nesreč. Del njihovega poklica je tudi birokracija, ko pripravljajo potrebno dokumentacijo, pišejo poročila, zapisnike, ipd.

Policisti se pri nas zaposlijo v policijskih enotah, alternativa temu pa so zasebna varnostna podjetja. V slednjem primeru to pomeni, da se policist ukvarja predvsem z varovanjem (varovanj oseb, premoženja, lastnine). Pri svojem delu policisti nosijo uniforme, opremljeni pa so tudi z zaščitnimi sredstvi. Policisti imajo pooblastila za nošenje orožja in streliva, ki jih lahko uporabijo, če je to potrebno za zagotavljanje varnosti in reda. Večji del policistovega dela poteka na terenu, zato je ta poklic primeren za osebe, ki imajo rade razgibano delo in ne želijo celega delavnika preživeti v pisarni oziroma na enem mestu. Kot že omenjeno zgoraj, je delo policista lahko v nekaterih izjemnih situacijah tudi nevarno. Takšni primeri so pri uporabi strelnega orožja ali pa pri raznih pobegih storilcev kaznivih dejanj. Vse to pomeni, da mora biti policist fizično in psihično zdrav, ter da mora skrbeti, da je nenehno v dobri telesni kondiciji. Preden se nekdo lahko zaposli kot policist, se na zdravstvenem pregledu preveri tudi, da ima dobro delujoča vsa čutila – v nasprotnem primeru je to lahko ovira za opravljanje tega poklica. Delo policista tako terja stabilno osebo, ki je sposobna hitrega in razumskega presojanja ter je sposobna zdržati tudi pod pritiskom.

Za več podrobnosti o tem, kako poteka delo policista, katere lastnosti mora imeti oseba, ki se odloči za ta poklic in kakšne so možnosti za zaposlovanje pri nas, pa vas vabimo, da si Preberite članek!

© 18. 05. 2024 - Valmarin.si. Oglaševanje.