Kredit ali lizing?
| Članek je bil prebran 908 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Ko se odločamo za večje naložbe, kot je npr. nakup avtomobila, nakup nepremičnine ali pa opreme, s katero bi svoj dom opremili, se pogosto znajdemo pred dilemo, ali se je bolje odločiti za kredit ali lizing. Razlage, na katere naletimo na bankah (v brošurah, na spletu, itd.) so pogosto zapletene in nam naše dileme oziroma odločitve ne olajšajo kaj dosti. Za vas smo zbrali nekaj osnovnih informacij, ki jih je dobro vedeti, preden se odločimo za eno ali drugo možnost.

euroPri večini slovenskih bank ponujajo kredite za podobne finančne naložbe. Banka Koper tako npr. ponuja stanovanjski kredit, potrošniški kredit (sem sodijo ekološki kredit, kredit za študente in dijake, gotovinski kredit, avtomobilski kredit, kredit za upokojence, kredit za sončne elektrarne, uglašeni kredit, itd), kredit za zeleno prihodnost (zeleni stanovanjski, zeleni potrošniški in zeleni avtomobilski kredit). Poleg kreditov seveda nudijo tudi lizing. Običajno banke nudijo lizing za nakup vozil, nepremičnin, plovil in različne opreme.

Prednosti kredita

Za kredit se odločamo, ko potrebujemo večjo vsoto denarja, ki ga želimo porabiti za določeno investicijo. Običajno si pri kreditu komitenti lahko obetajo ugodne obrestne mere, dolga pa je običajno tudi doba za odplačevanje kredita (razen, če se odločite za kratkoročni kredit). V kolikor se odločite za kredit s fiksno obrestno mero, se višina mesečnega zneska ne spreminja in ostane enaka skozi vse obdobje odplačevanja. Pri spremenljivi obrestni meri se mesečna anuiteta lahko spreminja. Včasih se da z banko dogovoriti, da se del stanovanjskega kredita koristi gotovinsko. Mnogi se danes odločijo tudi za odplačevanje kredita, pri katerem sodelujeta oba partnerja ali celo drugi sorodniki. Višina samega kredita je seveda odvisna od več dejavnikov, in sicer od kreditne sposobnosti komitenta, od predmeta financiranja, od vrste zavarovanja kredita in od lastnega deleža.

Prednosti lizinga

Mnogi se za lizing odločijo, ko želijo kupiti novo vozilo. V primeru lizinga pa je potrebno vedeti, da z nakupom lastnik vozila ne postanete vi, ampak banka, pri kateri ste si uredili lizing. Uradno postanete lastnik avtomobila šele, ko lizing odplačate. Pri kreditu je to drugače, saj postanete lastnik vozila takoj, ko začnete z odplačevanjem in ne šele, ko je kredit odplačan. Mnogi se za lizing ali t.i. finančni najem odločijo za to, ker je postopek sklenitve take najemne pogodbe zelo enostaven in hiter, prav tako pa za odobritev lizinga komitent običajno ne rabi veliko dodatnih zavarovanj (hipotekarnih), temveč je dovolj osnovna dokumentacija. Lizing tako lahko pomeni zelo hiter in enostaven način nakupa premičnin in nepremičnin, pri čemer komitent s podpisom pogodbe že pridobi pravico do uporabe premičnine ali nepremičnine. Lizing je za marsikoga tudi iz vidika odplačevanja bolj primeren, saj gre vedno za individualno obravnavo komitenta, pri čemer se obroki plačevanja prilagodijo njegovim željam in zmožnostim. Terjatve s strani banke so pri lizingu zavarovane z lastninsko pravico banke (lizingodajalca).

Odločitev za kredit ali lizing torej prepuščamo vam, je pa pri lizingu dostop do predmeta lizinga oziroma najema bolj enostaven in hiter. Pri lizingu se je mogoče odločiti za višje zneske, garancija za zavarovanje odplačevanja pa je predmet lizinga sam.

Preverite še več o lizingih in kreditih tukaj.

Preberite si tudi več o sodobnih tehnologijah, s katerimi so opremljeni sodobni avtomobili. Več!

© 18. 05. 2024 - Valmarin.si. Oglaševanje.